اخبار پزشکان خانواده
17
آذر

دکتر تبریزی: ادغام برنامه کنترل بیماری های غیر واگیر در نظام شبکه

دکتر تبریزی با اشاره به ادغام برنامه کنترل بیماری های غیرواگیر در نظام شبکه گفت: این برنامه نقش داوطلبان سلامت را پررنگ تر می کند. هر روز 800 تا 850 نفر در کشور فوت می کنند که 83 درصد از این آمار مربوط به بیماری های غیرواگیر قلبی و عروقی، تنفسی، تصادفات و دیابت است.

وی افزود: همه این بیماری های با توسعه مفهوم پیشگیری می توانند کنترل شوند. داوطلبین ما در ادارات، ارگان ها، سازمان های مردم نهاد، سمن ها و خیرین حضور دارند و می توانند برای پیشگیری از بیماری هایی نظیر فشار خون، بیماری های ریوی، دیابت که عمدتا ناشی از عوامل خطر رفتاری هستند کمک شایانی کنند.

◀️فوت سیگاری های سه برابر تصادفات

وی مواد دخانی را متهم ردیف اول بیماری های غیرواگیر دانست و گفت: سالانه 60 هزار سیگاری در کشور فوت می کنند که سه برابر آمار تلفات در سوانح است.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: با تغییر رفتار می توان از بیماری هایی نظیر سرطان پیشگیری کرد. اکثر مردم رفتارهای غذایی ناسالم دارند و 3.5 برابر مقدار توصیه شده نمک می خورند، 3 برابر بیشتر روغن می خورند و 3.5 برابر بیشتر از حد مجاز قند و شکر مصرف می کنند.

وی افزود: 78 درصد مردم دچار کم تحرکی هستند و فعالیت بدنی زیادی ندارند. 60 درصد خانم ها اضافه وزن دارند. این اضافه وزن مردم را به سمت بیماری های قلبی، دیابت و فشار خون سوق می دهد. داوطلبین سلامت نقش مهمی در کنترل این بیماری ها با آموزش چهره به چهره دارند. وی بیان کرد: بعد از طرح تحول مردم برای غربالگری به پایگاه های سلامت مراجعه می کنند. داوطلبین سلامت نقش مهمی در دعوت مردم به مراکز بهداشتی برای غربالگری و تشکیل پرونده دارند.

دکتر تبریزی گفت: امروز بیماری های واگیر تهدید جامعه نیست بلکه بیماری های غیرواگیر تهدید اصلی محسوب می شوند لذا مشارکت مردم یک اصل و ضرورت است و کسی که دانش ومهارت داشته باشد و بینش اش عوض شده باشد قطعا مشارکت می کند، داوطلبین سلامت نقش مهمی در تغییر نگرش ها دارند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت شعار امسال روز جهانی داوطلبی را «توسعۀ مشارکت داوطلبین سلامت در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر» اعلام کرد و گفت: امید است با همصدایی و مشارکت مردم به این شعار جامۀ عمل بپوشیم.

https://goo.gl/6cXNDT
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com