اخبار پزشکان خانواده
13
بهمن

۱۴ بهمن ماه سومین دوره آزمون دستیار تخصصی پزشک خانواده برگزار می‌شود.

رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت:

۱۴ بهمن ماه سومین دوره آزمون دستیار تخصصی پزشک خانواده برگزار می‌شود

رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت از برگزاری سومین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشک خانواده در روز ۱۴ بهمن ماه جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر ۲۶۹ نفر نسبت به ثبت نام در این آزمون اقدام کرده‌اند.

دکتر محمد حسین پورکاظمی در گفت وگو با خبرنگار مفدا اظهار داشت: این آزمون همزمان با برگزاری سی و چهارمین دوره آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی راس ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه هفته آینده به طور همزمان در شهر تهران برگزار خواهد شد.

وی از تمدید مهلت ثبت نام در آزمون دستیار تخصصی پزشک خانواده خبر داد وگفت: با توجه به تعداد ثبت نام کنندگان و اینکه شاید افرادی بخواهند در این آزمون شرکت کنند و احیانا موفق به ثبت نام نشده اند، سایت ثبت نام را به مدت دو یا سه روز از چهارشنبه هفته جاری برای ثبت نام بازگذاشته ایم که احیانا اگر کسی بخواهد ویرایش یا ثبت نامی داشته باشد به مشکل برنخورد.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش دستیار دوره سوم در رشته تخصصی پزشک خانواده در سال ۹۶ بر اساس مصوبات شورای آموزش پزشکی تخصصی خانواده و قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و مطابق با دفترچه راهنما انجام خواهد شد.

پورکاظمی با بیان اینکه مراحل اجرایی ثبت نام، انتخاب رشته و اعلام نتیجه آزمون طبق روال قبل به صورت اینترنتی و از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می‌گیرد، گفت: از جمله شرایط لازم برای پذیرش دستیار تایید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

جزئیات ثبت‎نام و برگزاری آزمون دستیاری پزشک خانواده

لازم به ذکر است که تمام مراحل اجرایی ثبت‎نام، انتخاب رشته و اعلام نتیجه آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام می‎پذیرد.

شرایط لازم

از جمله شرایط لازم برای پذیرش دستیار تأیید صلاحیت عمومی طبق ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

پزشکان عمومی که حداقل ۵ سال سابقه فعالیت در عرصه به عنوان پزشک خانواده با قرارداد مربوطه را دارا باشند می‎توانند در این آزمون شرکت کنند.

همچنین پزشکان دارای حداقل ۲ سال سابقه فعالیت در عرصه به عنوان پزشک خانواده با قرارداد مربوطه به علاوه دارای حداقل ۲ سال سابقه فعالیت در برنامه پزشک خانواده در عناوین مدیریتی و کارشناسی در مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت و یا گروه گسترش معاونت بهداشتی دانشگاههای علوم پزشکی و یا دارای سابقه مدیریت در سایر معاونتها و ادارات تابعه وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی باشند، می‏توانند در این آزمون شرکت کنند.

داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت آقایان، اشتغال به کار در زیرمجموعه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت یا دانشگاهها در زمان شرکت در آزمون، تأیید صلاحیت و رفتار حرفه‎ای توسط دانشگاه محل کار، سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته پزشکی خانواده و فقدان نقص عضو یا بیماری موثر حرفه ای، عدم اشتغال به تحصیل داوطلب در یکی از رشته های تخصصی پزشکی، PhD، کارشناسی ارشد از دیگر شرایط شرکت در آزمون است.

داوطلبان باید مدارک موردنیاز جهت ثبت‎نام اینترنتی را که در دفترچه راهنمای ثبت‎نام درج شده اینترنتی تهیه و اسکن کنند و از نیمه دوم دی ماه ۹۵ با مراجعه به سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی به سایت مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشتی نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه اقدام کنند.

هزینه ثبت‎نام ۵۵۵ هزار ریال است که داوطلبان پس از پرداخت آن و دریافت کد مربوطه می‏توانند مراحل ثبت‎نام را آغاز کنند.

زمان توزیع کارت

کارت ورود به جلسه آزمون سه‎شنبه ۱۲ بهمن ماه ۹۵ از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت و هر داوطلب موظف به پرینت کارت خود از روی سایت مربوطه است.

تعداد سؤالات آزمون کتبی ۱۵۰ سؤال تستی چهار گزینه‎ای، ۲۵ سوال صحیح غلط اصلاحی و ۲۵ سوال (Extended Matching ) جورکردنی است.

زمان انتشار کلید

کلید اولیه آزمون کتبی حداکثر طی سه روز پس از برگزاری آزمون بر روی سایت اینترنتی مرکز سنجش آموزش پزشکی قرار خواهد گرفت.

فرصت ارسال اعتراض

داوطلبان مجاز هستند پس از اعلام کلید آزمون کتبی به مدت ۷۲ ساعت نسبت به ارسال اعتراض به سؤالات آزمون مذکور منحصرا از طریق سایت اینترنتی مرکز سنجش اقدام کنند. رسیدگی به اعتراضات واصله پس از مدت زمان مقرر به هیچ عنوان مقدور نخواهد بود.

برای هر تست چهارگزینه‎‏ای باید تنها یک گزینه که در میان گزینه‏های ارائه شده بهترین پاسخ ممکن است، انتخاب شود. به هر سؤال تستی چهار گزینه‏ای با پاسخ صحیح ۳ نمره مثبت و هر سؤال تستی چهار گزینه‏ای با پاسخ اشتباه یک نمره منفی تعلق می‏گیرد.

به هر سؤال صحیح / غلط اصلاحی با پاسخ صحیح ۲ نمره مثبت و هر پاسخ غلط یک نمره منفی تعلق می‏گیرد.

به هر سؤال Extended Mathing (جورکردنی) با پاسخ صحیح ۴ نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه یک نمره منفی تعلق می‏گیرد.

به سؤالات بدون پاسخ نمره‏ای تعلق نمی‏گیرد. به هر سؤال تستی چهارگزینه‏ای که بیش از یک گزینه پاسخ داده شده باشد یک نمره منفی تعلق می‎گیرد.

چنانچه در مرحله رسیدگی به اعتراضات سوالی از آزمون حذف شود نمره آن متناسب با پاسخ داوطلب به سایر سوالات آن درس لحاظ خواهد شد.

زمان برگزاری آزمون شفاهی

به کلیه داوطلبانی که حداقل نمره ۲۰۰ از ۶۰۰ نمره آزمون کتبی را اخذ کرده‎اند، کارنامه اولیه و مجوز شرکت در آزمون شفاهی داده خواهد شد. آزمون شفاهی و عملی رأس ساعت ۹ صبح روز ۲۸ بهمن ماه ۹۵ در شهر تهران برگزار خواهد شد.

پذیرش دستیار با رعایت مقررات پذیرش و سهمیه‎های اعلامی انجام می‎شود. ملاک پذیرش نمره کل داوطلب و انتخاب رشته و سهمیه مربوطه است.

نمره کل نهایی که حداکثر آن ۱۰۰ است مشتمل است بر ۶۰ درصد نمره آزمون کتبی، ۲۵ درصد نمره آزمون شفاهی و ۱۰ درصد نمره معدل دوره (MPH) دوره پودمانی مدیریت عالی بهداشت عمومی پزشک خانواده و ۵ درصد سابقه فعالیت در عرصه پزشک خانواده شهری و روستایی. هر سال فعالیت مورد قبول بعد از سال چهارم معادل یک درصد تا سقف ۵ درصد محاسبه خواهد شد.

https://goo.gl/dpnzqK
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com