اخبار پزشکان خانواده
25
آذر

پایان سال ۹۷، آخرین فرصت اجرای نظام ارجاع در کشور

در گفت‌وگو با ایسنا تشریح شد

پایان سال ۹۷، آخرین فرصت اجرای نظام ارجاع در کشور

طبق بند دوم ماده ۱۸ قانون برنامه ششم توسعه، سطح بندی تمامی خدمات تشخیصی و درمانی در کشور باید بر اساس نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده انجام شود و اجازه تجویز این گونه خدمات صرفا بر اساس راهنماهای بالینی، طرح ژنریک و نظام دارویی ملی کشور خواهد بود؛ برنامه‌ای که در چهارسال گذشته زیرساخت‌های آن فراهم شده و حالا منتظر تکمیل مراحل باقیمانده است.

به گزارش ایسنا، استقرار نظام ارجاع قرار است هزینه‌های نظام سلامت را با حضور پزشکان عمومی در سطوح اول مراقبت‌های اولیه کاهش دهد؛ به این ترتیب مردم به جای مراجعه مستقیم به پزشک متخصص و پرداخت هزینه زیاد، با هزینه‌ای کمتر می‌توانند نیازهای درمانی خود را با مراجعه به پزشک خانواده برطرف کنند و در صورت تشخیص این پزشک به سطوح بالاتر درمان ارجاع داده شوند.

آخرین نسخه پزشک خانواده «۴-۰» است که به گفته مسوولان وزارت بهداشت، تغییراتی نسبت به نسخه‌های قبل داشته است. از زمان اجرای طرحی که به نام "تحول بهداشت" نامگذاری شده است، تاکید شد که این کار زیرساخت اساسی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع است. تیرماه امسال علی اکبرسیاری –معاون بهداشت سابق وزارت بهداشت- تاکید کرده بود: برنامه پزشک خانواده ۱۳ عنصر دارد که اگر با همدیگر کار کنند، این ماشین به راه می‌افتد. ما در این مدت قطعات برنامه را فراهم کرده‌ایم که یکی از آنها تیم پزشک خانواده است؛ یعنی کسانی که تحصیلات دانشگاهی لازم در این زمینه را دارند مثل کاردان‌ها، کارشناسان و پزشکان.

حال مطابق قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت تا پایان سال ۹۷ فرصت دارد نظام ارجاع را در کشور مستقر کند. به گفته علیرضا رئیسی – معاون بهداشت وزارت بهداشت- نظام ارجاع که به صورت آزمایشی در چند استان اجرا می‌شد، در مرحله ارزیابی اجرای آزمایشی قرار دارد و قرار است ۱۰ مرکز دیگر نیز برای اجرای آزمایشی آن انتخاب شود.

وی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در بحث پرونده الکترونیک با نگاه جدید پیشرفت خوبی داشته‌ایم، اظهار کرد: ما سه سامانه داریم که در حال استاندارد کردن آن هستیم. تاکنون بیش از ۷۸ میلیون نفر در این سامانه‌ها ثبت نام کرده‌اند، اما کار بزرگ‌تر دیگر اتصال این سامانه‌ها به یکدیگر، بیمارستان و بیمه‌ها است.

رئیسی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید تا پایان سال دوم یعنی سال ۹۷ پرونده الکترونیک به مرحله‌ای رسیده باشد که بتوانیم نظام ارجاع را شروع کنیم. بحث استحقاق درمان نیز باید از طرف بیمه‌ها به ما ارائه شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین اضافه کرد: در حال حاضر در مرحله ارزیابی نتایج اجراهای آزمایشی انجام شده هستیم. پیش بینی می‌کنیم تا پایان امسال نتایج فعالیت آزمایشی ۱۰ مرکز ارزیابی شود. علاوه بر آن ۱۰ مرکز دیگر نیز تا شش ماه اول سال آینده به صورت آزمایشی با سیستم طراحی شده فعالیت می‌کنند. امیدواریم بتوانیم علاوه بر این ارزیابی، ‌ همراه با پیشرفت پرونده الکترونیک بتوانیم ارجاع سطح یک و دو را انجام دهیم.

رئیسی درباره وضعیت تربیت پزشک متخصص خانواده نیز توضیح داد و گفت: در حال حاضر شش ماه آموزش پزشکان خانواده، در کوریکولوم آموزشی پزشکان خانواده وارد شده‌ است. همچنین دوره شش ماهه آموزش مجازی برای پزشکانی که فارغ التحصیل شده‌اند و در مراکز جامع سلامت کار می‌کنند، پیش بینی شده است. علاوه بر آن اولین گروه متخصصان پزشک خانواده که فعلا در حال تحصیل هستند تا یک یا دو سال آینده فارغ التحصیل می‌شوند و به تدریج در این مراکز مستقر می‌شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: برنامه‌ای که در نظام شبکه بهداشت و درمان در حال اجرای آزمایشی است، مشابه نسخه فارس و مازندران نیست؛ این نظام نواقصی دارد و به همین دلیل در حال رسیدن به مدلی تلفیقی هستیم. سعی می‌کنیم این مدل برای مردم زحمت زیادی ایجاد نکند و آنها بتوانند پزشک خود را انتخاب کنند. همچنین از بخش خصوصی حتما استفاده می‌کنیم. نظام پرداخت به پزشکان و مراقبان سلامت نیز در حال بازنگری‌ است.

https://goo.gl/66v9Vm
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com