اخبار پزشکان خانواده
28
آذر

وزارت بهداشت با اجرای نظام ارجاع حداقل 10هزار میلیارد تومان صرفه جویی می کند

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفت و گو با ایرنا:

وزارت بهداشت با اجرای نظام ارجاع حداقل 10هزار میلیارد تومان صرفه جویی می کند

تهران - ایرنا - رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هر سال بیش از 104 هزار میلیارد تومان در حوزه سلامت هزینه می شود و اگر وزارت بهداشت قانون پزشک خانواده، نظام ارجاع، فهرست ملی دارویی و راهنماهای استاندارد درمانی را اجرا کند، حداقل 10درصد این پول را می تواند صرفه جویی کند

وزارت بهداشت با اجرای نظام ارجاع حداقل 10هزار میلیارد تومان صرفه جویی می کند

علی نوبخت روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: طرح تحول سلامت دستاوردهایی داشته است و باید ادامه پیدا کند اما حتما این طرح باید بازنگری و اشکالات آن اصلاح شود، طرح تحول سلامت نیاز به اصلاحات دارد، از جمله در نحوه هزینه کرد اعتبارات آن که خارج از نظام ارجاع حرکت کرده است.

وی گفت: طرح تحول سلامت باید در مسیر و خط پزشک خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای استاندارد درمان(گایدلاین های درمانی) قرار گیرد، این برنامه ها، قوانین مصوب مجلس است و اجرای آنها از جمله تکالیف وزارت بهداشت است، ممکن است مقاومت هایی وجود داشته باشد اما باید همه روی ریل حرکت صحیح قانونی قرار گیرند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: وزارت بهداشت ملزم شده است که حتما فهرست ملی دارویی ایران را تدوین و ابلاغ کند و همه پزشکان باید مطابق این فهرست، دارو تجویز کنند، روش های درمانی پزشکان نیز حتما باید بر اساس «گایدلاین های» ابلاغی وزارت بهداشت باشد. تاکنون بسیاری از این الزام های قانونی مورد بی توجهی قرار گرفته است و در نظام سلامت هر کس هر کاری می خواسته کرده است.

نوبخت در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا ممکن است مقاومت هایی در جامعه پزشکی برای اجرا نشدن این قوانین وجود داشته باشد، گفت: هنوز وزارت بهداشت این دستورالعمل ها را اجرایی نکرده است که مقاومت هایی را در بین پزشکان ببینیم یا نبینیم. جامعه پزشکی نجیب است. من خبر دارم یکسری از گروه های پزشکی خودشان به دنبال تدوین و اجرای راهنماهای بالینی(گایدلاین ها) هستند اما این درست نیست که گروه های پزشکی خودشان این کار را انجام دهند باید مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت باشد البته در بسیاری از موارد «گایدلاین» و دستورالعمل های استاندارد درمان در سطح جهانی وجود دارد فقط باید آنها را ایرانی و بومی کنیم که کار چندان سختی نیست.

وی ادامه داد: علت اینکه تاکنون این قوانین (پزشک خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی) اجرا نشده، این است که به هر حال این قوانین محدودیت ایجاد می کنند و برخی، از محدودیت خوششان نمی آید به هر حال دردسرها و مشکلاتی را ممکن است برای پزشکان یا مردم ایجاد کند اما اجرای دستورالعمل های استاندارد درمانی و نظام ارجاع، قانون است و وزارت بهداشت و جامعه پزشکی باید آن را اجرا کنند.

نوبخت در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که کل اعتبارات حوزه سلامت چقدر است و با اجرای این قوانین چقدر صرفه جویی می شود گفت: کل بودجه حوزه سلامت حدود 104 هزار میلیارد تومان است، بیش از نصف این اعتبار را دولت اعم از وزارت بهداشت و بیمه ها وارد بازار سلامت می کند، البته بیمه واقعی که وجود ندارد، بیمه از دولت پول می گیرد و خرج می کند، این روش بیمه هم روش باطلی است و اصلا اسم آن بیمه نیست.

وی افزود: اجرای نظام ارجاع، پزشک خانواده، راهنماهای بالینی و فهرست ملی دارویی حتما صرفه جویی ایجاد می کند و اگر 10درصد این پول هم صرفه جویی شود، رقمی بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان می شود که خودش بودجه یک وزارتخانه است و رقم کمی نیست.

https://goo.gl/Sr16GN
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com