اخبار پزشکان خانواده
06
دی

عدم توجه به زیرساخت ها موجب شکست طرح پزشک خانواده شد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

عدم توجه به زیرساخت ها موجب شکست طرح پزشک خانواده شد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بدون تردید اصل طرح پزشک خانواده مناسب است اما در اجرا موفق نبوده است زیرا متاسفانه زیرساخت های اجرای طرح پزشک خانواده در ایران وجود نداشت

. برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع طرح پزشک خانواده و با حضور دکتر محمدرضا سهرابی مدیر گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی و عباس علی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر محمدرضا سهرابی با بیان اینکه در ۶۰ سال گذشته، بیش از ۶۰ کشور دنیا از الگوی پزشک خانواده استفاده کردند، گفت: در حال حاضر نظام ارائه خدمات در بسیاری از کشور مبتنی بر الگوی پزشک خانواده است و کشورهایی مانند کشورهای اسکاندیناوی و ژاپن که بالاترین سطح خانواده را در دنیا دارند، مبتنی بر پزشک خانواده است؛ بنابراین در موفق بودن سیستم پزشک خانواده تردیدی وجود ندارد.

وی درباره اجرای پزشک خانواده در ایران اظهار داشت: بعد از اجرای شبکه سلامت روستایی، طرح پزشک خانواده دومین قدم بزرگی است که برداشته شد اما با این وجود نمی توان اجرای آن را موفقیت آموز دانست زیرا بسیاری از زیرساخت ها در ایران لحاظ نشده است.

مدیر گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به این موضوع که اجرای پزشک خانواده نیازمند ۳ زیرساخت است، بیان کرد: نخست باید نظام ارجاع را ایجاد کنیم تا پزشک خانواده در بستر این اجرا شود. دوم اصلاح نظام پرداخت است که مانند بقیه کشورها باید به صورت سرانه پرداخت انجام شود. سومین بستر نیز این است باید گایدلاین هایی داشته باشیم که ارائه خدمات سلامت بر اساس آنها صورت بگیرد و عملکرد بر اساس هزینه در هر بخش باشد.

وی اضافه کرد: در نظام پزشک خانواده باید با کمترین هزینه بهترین سطح سلامت را برای مردم فراهم کرد. در حال حاضر نظام ارجاع در ایران برقرار نیست یعنی وقتی پزشک خانواده بخواهد به سطح دوم که متخصص است، ارجاع دهد امکان پذیر نیست. وزارت بهداشت در مورد گایدلاین ها با دستورالعمل های طبابت نیز قدم هایی را برداشته است اما آنچه در دانشگاه ها می بینیم، این مهم مطابق نیازهای کشور نیست و در اجرا نیز مشکل داریم.

وی با اشاره به اینکه پزشک خانواده در ایران برای شهرها دیده شده است، گفت: علت این موضوع آن است که در روستاها نظام شبکه در حال اجرا بود خانه بهداشت در حال فعالیت بود و نظام ارجاع نیز وجود داشت. با وجود اینکه طرح پزشک خانواده باید در شهرها برگزار می شد، متاسفانه آن را ابتدا در روستاها اجرا کردیم که نتیجه آن بود که حتی نظام سلامت را نیز دچار اختلال کردیم.

در ادامه عباس علی پوربافرانی درباره طرح پزشک خانواده تصریح کرد: بدون تردید اصل طرح پزشک خانواده مناسب است اما در اجرا موفق نبوده است زیرا مشکلات زیادی در کنار طرح پزشک خانواده وجود داشت که باعث شد اصل طرح مورد توجه قرار نگیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: متاسفانه زیرساخت های اجرای طرح پزشک خانواده در ایران وجود نداشت و بدون توجه به زیرساخت ها، طرح پزشک خانواده اجرا شد و به همین دلیل طرح دچار شکست شد.

وی درباره زیرساخت های اجرای طرح پزشک خانواده گفت: زیرساخت های پزشک خانواده ابعاد مختلفی دارد که مهمترین آن، هماهنگی و همکاری بین دستگاه ها است. متولی سلامت و سیاست گذاری در کشور وزارت بهداشت است اما به خیلی از بخش ها مجوز فعالیت در بهداشت و درمان داده ایم.

https://goo.gl/N17dSR
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com