اخبار پزشکان خانواده
20
دی

بالا بودن سطح سلامت افراد تحت پوشش پزشک خانواده/ افزایش عدالت اجتماعی با اجرای طرح پزشک خانواده

بالا بودن سطح سلامت افراد تحت پوشش پزشک خانواده/ افزایش عدالت اجتماعی با اجرای طرح پزشک خانواده

دستيار تخصص پزشکي خانواده گفت: متخصصان این رشته به انسان در تمام ابعاد جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی می‌نگرد و خدمات خود را در زمینه‌های درمانی، حفاظت‌کننده، پیشگیری‌کننده و ارتقا دهنده‌ سلامت به آحاد جامعه ارائه می‌کند.

علی‌رضا مصری‌پور دستيار تخصص پزشکی خانواده دانشگاه علوم پزشكي بيرجند در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس با اشاره به کاربرد پزشک خانواده گفت: رویکرد رشته تخصصی پزشک خانواده، تربیت پزشکان سلامت‌نگر، جامع‌نگر، جامعه‌نگر، پاسخگو و دارای نگاه جامع به طبّ است. وی افزود: متخصّص این رشته به انسان در تمام ابعاد اعم از ابعاد جسمی، روانی، معنوی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌نگرد و خدمات خود را در زمینه‌های درمانی، حفاظت‌کننده، پیشگیری‌کننده و ارتقا دهنده‌ سلامت به آحاد جامعه ارائه می‌کند.

مصری‌پور تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که سطح سلامت فرد و خانواده‌های تحت پوشش پزشک خانواده از سطح سلامت گروه مشابه که تحت پوشش نیستند، به مراتب بالاتر است و خدمات حرفه‌‌ای متخصّصان باعث افزایش کیفیت، اثربخشی خدمات، افزایش رضایت‌مندی آحاد جامعه، کاهش هزینه‌ها و افزایش دستیابی به عدالت اجتماعی می‌شود.

وی اظهار داشت: سال‌های بسیاری است که در دنیا برای تربیت نیرویی با توانمندی‌های متعدّد برنامه‌ریزی و تجربه شده است؛ با تغییرات الگوی جمعیتی که در کشور رخ داده، زمان آن فرا رسیده است که برای پاسخ‌گویی بهتر به نیازهای بهداشتی، درمانی مردم به این سمت گام برداشته شود. دستيار تخصص پزشكي خانواده گفت: رشته پزشکی خانواده از رشته‌های تخصّصی بالینی پزشکی است که متخصّصان آن از سطح اول ارائه خدمات، مراقبت‌های سلامت را به صورت جامع به افراد، خانواده و جامعه تحت پوشش ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد: این تخصّص، علوم پزشکی را از جنبه‌های مختلف جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی باهم ترکیب می‌کند و دامنه‌ آن در تمامی شرایط، بدون هرگونه تبعیض از نظر سن، جنس، موقعیّت اجتماعی و اقتصادی، نژاد، مذهب، خطر بیماری در هر عضوی از بدن و در کل مسائل مربوط به سلامت افراد و جامعه را با بهره‌گیری از مشاوره با تخصّص‌های دیگر را بررسی می‌کند.

مصری‌پور در پایان گفت: متخصّصان رشته پزشکی خانواده، با آشنایی با ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خانواده‌ها و منطقه‌ سکونت آنها در یک رویکرد نیازمحور خدمات خود را در زمینه‌های پیش‌گیری شامل: حفاظت، ایمنی و ارتقای سلامت، تشخیص، درمان، توانبخشی، مدیریت، آموزش و پژوهش به افراد، خانواده و جامعه ارائه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس‌علی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرده بود: بدون تردید اصل طرح پزشک خانواده مناسب است اما در اجرا موفق نبوده است، زیرا متاسفانه زیرساخت های اجرای طرح پزشک خانواده در ایران وجود ندارد. @IFMSA

https://goo.gl/82fxaA
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
شروع به کار سایت پزشکان خانواده ایران؛ برای اولین بار در کشور سایت پزشکان خانواده ایران با ادرس: www.Iranianfamilyphysicians.com - - www.Iranianfamilyphysicians.ir - www.Iranianfamilyphysicians.org با هدف ارتقاء جایگاه علمی پزشکان خانواده، و فراهم اوردن فرصت ارتباط بیشتر و تبادل دانش و تجربه بین پزشکان خانواده سراسر کشور با محتوای علمی، اموزشی و خبری باز گشایی گردیده است. ارتقاء سطح سلامت جامعه با محوریت پزشک خانواده از جمله اهداف مدیران این سایت می باشد مدیران این سایت که پیش از این از طریق کانالهای تلگرامی موفق به برقراری ارتباط همدلانه و موثری با جمع کثیری از پزشکان خانواده سراسر کشور در راستای اهداف حرفه ای خود گردیده اند هم اکنون امیدوارند که با گسترش فعالیتهای خود و باز گشایی سایت پزشکان خانواده ایران بتوانند از طریق ترویج خدمات جامع ، مداوم و استاندارد پزشک خانواده به عموم مردم ایران در جهت ارتقاء سطح سلامت جامعه گامهای موثرتری بر دارند http://dr-noori.com
دکتر ابراهیم نوری گوشکی مدیریت سایت
پزشکان خانواده ایران
دوستان و همکاران عزیز با سلام در استانه یکساله شدن گروهها و کانالهای تلگرامی ((پزشکان خانواده ایران)) مشتاقانه منتظر شنیدن نقطه نظرات و رهنمودهای روشنگرانه شما عزیزان در راستای پویایی هرچه بیشتر گروهها هستیم؛ همانگونه که مستحضرید انسجام فعالیتهای صنفی پزشکان خانواده ایران در جهت دستیابی به خواسته های صنفی و حقوقی تک تک همکاران انگیزه اصلی تشکیل این گروهها بوده است ؛جای بسی خوشبختی است که در طول ماههایی که گذشت با تکیه بر اتحاد و همدلی شما عزیزان توانستیم گامهای هرچند کوتاه در راستای تحقق این اهداف برداریم اما بی تردید ادامه این مسیر بدون حضور درخشان شما در این صحنه میسر نخواهد بود، لذا خواهشمند است با اعلام دیدگاهها وپیشنهادات راهگشای خود به ایدی @Ebrahimnoori ما را در جهت تعیین خط مشی و مسیر اینده گروهها یاری فرمایید. با تشكر http://www.Iranianfamilyphysicians.com